top of page

1947'den bu yana güvenle ...

yalçınkaylogoPNG.png

YARIM ASIRLIK ET MARKETİNİZ

- DRY AGED - 

Dry Age Nedir ?.
Neresi Kullanılır ?.

Dry aged, etin yumuşak ve lezzetli olması için uygulanan dinlendirme yönteminin adıdır. Türkçe kullanımı ile kuru dinlendirmedir. Kuru dinlendirme yönteminde dana karkası, sıcaklık ve nem oranı gözetilerek özel şartlar altında soğuk odaya asılarak en az 3, en fazla 7 hafta süreyle dinlendirilir.

Amaç, etin lezzetini ve yumuşaklığını artırmaktır. 

Kuru dinlendirme, dananın ızgaraya uygun bölümlerinin (antrikot, pirzola, T-bone gibi) serin ve nemli ortamda bekletilmesi ile gerçekleştirilir.
Kuru dinlendirme işleminde karkas %20 civarında su kaybederek büzüşür. Dolayısıyla, hem gerçekleşen su kaybına hem de etin küflenen tabakasının üstünden sıyrılıp atılmasına bağlı olarak et %35 civarında kayba uğrar. Bu nedenle kuru dinlendirilmiş etin maliyeti yükselmektedir.

Faydaları Nelerdir ?.

- Taze haldeyken sert olan et, dinlendirildiğinde daha sağlıklı, yumuşak ve lezzetli bir hâl alır.

- Dinlendirme işlemi etin içindeki enzimlerin etteki uzun kas liflerini parçalamasına yardımcı olur. Böylelikle et yumuşar ve çiğnenmesi daha kolay hâle gelir.

- Dinlendirme işlemi ile etin içerdiği proteinler amino asitlere dönüşerek etin lezzetini artırır.

Dry Aged Siparişi 
Dry Aged yani Kuru dinlendirilmiş et kişiye özel hazırlanmaktadır ve titizlik gerektirmektedir. İsterseniz buraya tıklayarak sipariş verebilir, isterseniz bize whatsapp/telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.
Çeşitlerimiz
  • Kasap      Canlı Kesim    Kurbanlık     Et    Dry Aged       Toptan
bottom of page